زبان Lang

‌اعلانیه‌ای وجود ندارد

بار اول است که از نسخه جدید سایت بازدید می‌کنید؟ آیا تمایل دارید که راهنمای سایت را مطالعه فرمایید؟

جشنواره فیلم برلین - آلمان

انیمیشن بلند  
انیمیشن کوتاه  
بلند داستانی  
کوتاه داستانی  
مستند بلند  
مستند کوتاه  
انواع اثر مورد پذیرش فیلم

جشنواره بین‌المللی فیلم برلین یا برلیناله  ‏یکی از معتبرترین و قدیمی‌ترین جشنواره‌های سینمایی در ارو پا است که هرساله در ماه فوریه در برلین آلمان برگزار می‌شود.

 

بخش های مختلف این جشنواره شامل 6 بخش مسابقه ای، 4 بخش جنبی، 2 بخش بازار و یک بخش حمایت مالی و یک بخش استعدادیابی است. در زیر خلاصه ای از مهمترین نکات هر بخش را می خوانیم؛

بخش اصلی(Competition): فیلم های بلند با حداقل مدت زمان 70 دقیقه میتوانند در این بخش شرکت کنند. تمامی فیلم ها محدودیت نمایش جهانی دارند به این معنی که قبل از برگزاری جشنواره نباید در هیچ کشور دیگری به جز کشور سازنده فیلم، اکران شده باشند. جوایز خرس طلایی و خرس نقره ای مخصوص این بخش از جشنواره اند که در بخش های بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگری و نگاه نو اهدا می شوند. دو جایزه 50،000 یورویی نیز برای بهترین فیلم داستانی و بهترین فیلم مستند درنظر گرفته شده است.

بخش فیلم کوتاه(Berlinale Shorts): فیلم های کوتاه با حداکثر مدت زمان 30 دقیقه میتوانند در این بخش شرکت کنند. تمامی فیلم ها محدودیت نمایش جهانی دارند به این معنی که قبل از برگزاری جشنواره نباید در هیچ کشور دیگری به جز کشور سازنده اکران شده باشند. فیلم های برگزیده این بخش به آکادمی اسکار معرفی میشوند. در این بخش علاوه بر جوایز خرس طلایی و خرس نقره ای جایزه ی 20،000 یورویی نیز درنظر گرفته شده است.

پانوراما(Panorama): این بخش مختص فیلم هایی است که نگاهی صریح و جدید را به مسائل مختلف(سیاسی، جنسیتی و ...) داشته باشند. فیلم های بلند با حداقل مدت زمان 70 دقیقه میتوانند در این بخش شرکت کنند. در این بخش محدودیت نمایش اروپا آورده شده است که البته محدودیت نمایش جهانی ترجیح داده می شود. جوایزی به مجموع 120،000 یورو برای این بخش تعریف شده است.

انجمن (FORUM):  این بخش مختص آثار آوانگارد، تجربی، مقالات، مشاهدات طولانی مدت، گزارش های سیاسی و مناظر سینمایی کشف نشده است. فیلم های داستانی و مستند با حداقل مدت زمان 60 دقیقه می توانند در این بخش شرکت کنند. . در این بخش نیز همانند بخش پانوراما محدودیت نمایش اروپا آورده شده است که البته محدودیت نمایش جهانی ترجیح داده می شود. جوایز متفاوتی برای این بخش تعریف شده است.

نسل جوان (GENERATION): در این بخش فیلم های داستانی، مستند و انیمیشن، فیلم های ژانری و آثاری که زبان رسمی سینما را گسترش می دهند، در مسابقات دوگانه، Generation Kplus و Generation 14plus با هم رقابت می کنند. فیلم های کوتاه زیر 20 دقیقه و فیلم های بلند بالای 60 دقیقه میتوانند در این بخش ثبت نام شوند. در این بخش نیز همانند بخش پانوراما محدودیت نمایش اروپا آورده شده است که البته محدودیت نمایش جهانی ترجیح داده می شود. جوایز متفاوتی برای این بخش تعریف شده است.

چشم انداز سینمای آلمان (Perspectives on German Cinema): مختص فیلم های آلمانی

 

(Berlinale Special & Berlinale Series): یکی از بخش های متنوع و متحرک جشنواره است که فیلم هایی که رویدادهای جاری جهان را به اثرات قوی تبدیل می کنند. Berlinale Series اولین نگاه منحصر به فرد نسبت به سریال های مهیج جدید و آخرین تحولات در داستان سرایی سریالی سراسر جهان را روی یک صفحه نمایش بزرگ به مخاطبان خود ارائه می دهد.

(Retrospective, Berlinale Classics): مختص فیلم های کلاسیک و اکتشافات نو که بصورت دیجیتال بازیابی شده اند. مباحث Retrospective به دوره های مرکزی تاریخ فیلم و نیز زیبایی شناسی یا جنبه های فناوری فیلم و ژانرهای انفرادی اختصاص دارد. با مواجهه با آثار تاریخ سینما، مخاطبان تجربه تحول مداوم سینمای داستانی و زیبایی شناسی آن را تجربه می کنند. نمایندگان برجسته جامعه فیلم سازی امروزی، سازندگان و مربیان فیلم ها و اطلاعاتی که در زمینه های تاریخی فیلم دارند را ارائه می دهند. هر برنامه سالانه با یک نشریه جامع همراه است که موضوع را عمیق تر و از زوایای مختلف واکاوی می کند و آن را در یک زمینه فیلم تاریخی قرار می دهد.

(Culinary Cinema): برنامه سینمایی آشپزی توجه را به این واقعیت جلب می کند که طعم نه تنها ارزش آشپزی، بلکه ارزش فرهنگی هر منطقه است. هرچند که ضرب المثل می گوید حساب و کتابی برای طعم وجود ندارد. برای برخی از رویدادها، سرآشپزهای برتر، منوهای الهام گرفته از فیلم ها را پس از غربالگری در رستورانGropius Mirror بهمخاطبان سینما عرضه می کنند. غذا و فیلم هر دو ابزار ارتباطی هستند که عمدتا با زبان احساسات صحبت می کنند. ترکیبی از این دو مورد گسترده است. فیلم هایی درباره دنیای تاریک جهان مواد غذایی مانند گرسنگی و تغذیه نامناسب، گیاهان زینتی، کارخانه های کشاورزی و تغییرات آب و هوایی آن نیز بخش مهمی از برنامه های این قسمت هستند زیرا باعث افزایش آگاهی درمورد عواقب غذا خوردن ما می شود.

(Berlinale Goes Kiez): از سال 2010 این بخش، جشنواره را به خانه سینماهای هنری شهر و مناطق اطراف آن می آورد. این نمایش ویژه به کار آن دسته از سینماهایی که اوپراتورهای متعهدشان از فرهنگ سینمایی پویا و مخاطبانشان حمایت میکنند و برنامه های متنوعی را در طول سال برای آن ها برگزار میکنند، احترام می گذارد.

(NATIVe): از سال 2013 تا کنون سفر به سری های خاص سینمای بومی، بخشی از برلینال بوده است. این موضوع به داستانهای سینمایی مردم بومی سراسر جهان اختصاص داده شده است و هر دو سال یکبار تمرکز بر یک منطقه متفاوت است. با NATIVe، برلینال سینمای بومی را به مرکز جهانی فیلم های بین المللی می آورد و بر ارتباط آن با فراتر از مرزهای منطقه ای، سیاسی و فرهنگی تأکید دارد. NATIVe خود را به عنوان زمینه ای برای صداهای متفاوت فیلم سازی بومی می بیند و نقاط عطف و همچنین تولیدات جدیدی که از این صحنه بیرون می آید را ارائه می دهد.

فیلم های مستند، داستانی و انیمیشن می توانند در تمامی این بخش ها شرکت داده شوند.

آخرین مهلت شرکت فیلم‌های بلند ۳۱ اکتبر و آخرین مهلت شرکت فیلم‌های کوتاه 15 نوامبر است.هزینه ی ثبت نام برای فیلم های بلند 175 یورو و برای فیلم های کوتاه 75 یورو است 

پلت فرم دریچه سینما سامانه رسمی این جشنواره نیست و پس از ثبت نام و پرداخت هزینه می بایست برای آپلود با ما هماهنگ نمایید. 


 مشخصات فیلم:

فیلم بهتر است با کیفیت Hd و با فرمت mp4 (H.264, AAC). باشد

Size / Aspect Ratio Video Codec / Bitrate Audio Codec / Bitrate
720 x 576 px / PAL SD
720 x 480 px / NTSC SD
H.264 main profile
5.000 Kbit/s

AAC / 320 Kbit/s
sampling rate 48 kHz
1280 x 720 px / 16:9 HD
1920 x 1080 px / 16:9 HD
H.264 high profile
10.000 Kbit/s

 

نمایش بیشتر